صفحه نخست / Hardware / راهنمای خرید کامپیوتر با بودجه های مختلف

راهنمای خرید کامپیوتر با بودجه های مختلف

دقت کنید بر روی نام بسیاری از قطعات کلمه ی GAMING مشاهده می‌شود که لزوما به معنای قطعه مناسب “بازی” نیست؛ بلکه شرکت‌های تولید کننده قطعات سخت افزاری از کلمه GAMING بیشتر برای تبلیغات و برندینگ استفاده می‌کنند، و لزوما بدین معنا نیست که چون فلان قطعه نام گیمینگ دارد پس لزوما فقط مخصوص بازی است!

یا اگر نام گیمینگ بر روی آن نیست، پس لابد نمی‌توان با آن بازی‌های ویدیویی انجام داد. خیر، کامپیوتر یک وسیله چند وجهی است که گیمینگ، یک بخش کوچکی از عملکرد آن می‌تواند باشد. بنابراین کلمه گیمینگ در نام قطعات مفهوم کلی/تبلیغاتی دارد.

نکته بعدی اینکه در برخی سیستم‌ها، مادربرد‌ها مجهز به اتصال Wi-Fi می‌باشند که ارتباط شبکه بی سیم را برای کاربر امکان پذیر می‌کنند. تمام این مادربرد‌های که Wi-Fi دارند مجهز به ارتباط بلوتوث هم هستند. کاربران دقت کنند، مادربرد‌هایی که Wi-Fi ندارند، برای اتصال به اینترنت نیاز به اتصال LAN و یا تهیه دانگل وایرلس هستند.

انتخاب‌هارد دیسک، درایو نوری، و کیس، در کلیه لیست‌ها به عنوان نمونه بوده و هر کاربری بنابر سلیقه خود می‌تواند مدل مورد نیاز/نظر خود را جایگزین آنها نماید.

کلیه سیستم های پیشنهادی به 5 بخش، سیستم های اداری، خانگی، گیمینگ، رندرینگ و کاربری خاص تقسیم بندی شده اند. بدیهی است در بعضی رنج های بودجه، سیستم های گیمینگ و رندرینگ می توانند همپوشانی داشته باشند و همزمان برای هر دو کاربری استفاده شوند.

سیستم های اداری

در شرایط قیمتی فعلی بهترین کار برای ادارات تهیه Mini-PC است. از این نظر که فضای کمتری می گیرند، به نسبت دسکتاپ ارزانتر هستند و قدرت کافی هم دارند. اما به هر جهت سیستم های اداری یک کلاس اختصاصی در دسکتاپ هم دارند که بیشتر برای کافی نت ها و کاربرانی است که کاربری آنها به تماشای فیلم، وبگردی و استفاده از نرم افزارهای مجموعه آفیس، دریافت و ارسال ایمیل محدود است.

اما دوستانی که به هر دلیل خواهان خرید دسکتاپ های اداری هستند، هزینه زیادی باید بپردازند. به دلیل افزایش شدید قیمت کارت گرافیک، پردازنده های پایه Entry Level مجهز به گرافیک مجتمع، جهش قیمتی 2 برابری نسبت به سال گذشته پیدا کرده اند.

بدین خاطر که به علت بی نیازی کاربر به تهیه کارت گرافیک، تقاضای بسیار زیادی برای این نوع پردازنده ها وجود دارد. چون سیستم های اداری نیازی به کارت گرافیک ندارند، تنها می توانند از ارزانترین پردازنده های مجهز به گرافیک مجتمع استفاده کنند و این پردازنده ها به لطف اثر ماینینگ بر بازار کارت گرافیک، قیمتشان بسیار گرانتر شده است.

برای کلاس اداری، بودجه پایه برای سیستم دسکتاپ از 10.5 تا 17 میلیون تومان است. به یاد داشته باشید، سیستم های اداری، با توجه به مجهز بودنشان به گرافیک مجتمع، نیازی به کارت گرافیک ندارند و استفاده شدید گرافیکی و یا حتی پردازشی برای آنها متصور نیست.

در صورتی که در دفتر خود به سیستم های قدرتمند تر، چه از لحاظ گرافیکی و چه به لحاظ قدرت پردازشی نیاز دارید، می بایستی سیستمی متناسب با نیاز خود را از دیگر گروه ها، انتخاب کنید.

سیستم پیشنهادی فوق یک سیستم حداقلی است و به جهت ارزانتر تمام شدن آن، فقط 4 گیگ رم برای آن انتخاب کردیم. توصیه اکید داریم در صورت انتخاب سیستم فوق به فکر ارتقای حجم رم آن در آینده باشید.

سیستم اداری از نسل 10 اینتل، به شرح فوق می توان بست. سیستم پیشنهادی فوق یک ترکیب عالی Starter است. اگر نیاز به فضای زیاد برای آرشیو ندارید توصیه ما استفاده از اس اس دی است و در صورتی که نیاز به فضای بیشتر ذخیره سازی دارید، یک هارد دیسک به سیستم فوق اضافه کنید و یا به جای اس اس دی جایگزین نمایید.

سیستم فوق برای کاربرانی است که نیاز های پردازشی متوسطی در دفتر خود دارند، و حتی ممکن است با نرم افزار های سبک گرافیکی در حد فوتو شاپ کار کنند.

سیستم های خانگی

سیستم های خانگی ساده، در رنج قیمتی 14 تا 19 میلیون تومان برای پردازش های سبک با گرایش مولتی تسکینگ و عموما درگیر انجام کارهای سبک پیشنهاد شده اند. این نوع سیستم های پیشنهادی صرفا گرافیک مجتمع دارند اما با بزرگ تر شدن بچه ها و نیاز به انجام امور گرافیکی جدی تر، امکان نصب کارت گرافیک های سبک را خواهد داشت. بنابراین انتخاب پاور در سیستم های خانگی با کمی دور اندیشی صورت پذیرفته است.

سیستم پیشنهادی فوق بدون اس اس دی و فقط با یک ماژول رم در نظر گرفته شده است، اما توصیه می کنیم حتما در آینده برای آن یک ماژول رم دیگر و اس اس دی مناسب تهیه کنید.

سیستم پیشنهادی فوق نیز از بهترین پیشنهاد ها برای خرید کامپیوتر خانگی است که در آینده قابلیت خرید و نصب کارت گرافیک مناسب را هم داراست. با سیستم فوق به راحتی می توان کارهای ادیت تصاویر با فوتو شاپ و انجام مولتی تسکینگ های سبک را انجام داد.

اگر بر روی سیستم خانگی خود دوست دارید بازی های سبک انجام دهید، و یا به صورت آماتور از نرم افزارهای ویرایش تصاویر مانند فوتوشاپ استفاده می کنند. این سیستم به گونه ای انتخاب شده که بتوان در آینده با خریداری کارت گرافیک، پردازش های نیمه سنگین گرافیکی، و اجرای بازی های جدید در حالت متوسط امکان پذیر باشد.

سیستم های گیمینگ

با توجه به قیمت کنسول های موجود در بازار، به کاربرانی که بودجه ای زیر 30 میلیون تومان دارند و با هدف گیمینگ می خواهند کامپیوتر تهیه کنند، اکیدا توصیه ما خرید کنسول است. بدون شک با قیمت های امروزی نمی توان کامپیوتر مناسب گیمینگ با بودجه زیر 30 میلیون تومان تهیه کرد.

متاسفانه علی رغم تلاشی که کردیم، نتوانستیم به مانند فصول گذشته شروع رنج قیمتی سیستم های پیشنهادی گیمینگ زیر 25 میلیون تومان باشد، بنابراین، اولین سیستم پیشنهادی، با کارت گرافیک از رنج 30 میلیون تومان شروع می شود که البته با تهیه مانیتور و موس و کیبرد، به بالای 35 میلیون تومان خواهد رسید.

سیستم پیشنهادی فوق فاقد اس اس دی است که حتما باید هزینه اس اس دی را هم برای ارتقای آنها در نظر گرفت.

سیستم های مخصوص رندرینگ

سیستم های مناسب رندرینگ انواع مختلفی دارند. برای انتخاب/گزینش مناسب قطعات، بایستی به نوع نرم افزاری که کاربر برای آن می خواهد سیستم را تهیه کند توجه ویژه ای کرد.

یک نرم افزار یا موتور رندرینگ، می تواند با گرایش GPU-Based باشد که در این صورت بایستی بخش گرافیکی سیستم را قوی تر بست. گاهی پایه برخی نرم افزار های رندرینگ CPU-Based هستند و در این صورت باید بخش پردازشی و رم سیستم را قوی تر از بخش گرافیکی انتخاب کرد.

در برخی مواقع تمام بخش های سیستم توسط نرم افزار مورد استفاده تحت لود کامل می روند که در این صورت باید همه ی بخش های سیستم را متناسب با هم قدرتمند انتخاب کرد. پس همیشه به Hardware Requirement نرم افزار مورد نیاز خود توجه کنید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

کلیه پیشنهادات سیستم های رندرینگ مبتنی بر استفاده عمومی است. بدیهی است هر کاربری می تواند بر اساس نیاز های مخصوص به خود، با اعمال تغییراتی در لیست، سیستم مناسبتری ببندد.

سیستم های ست سفید رنگ

بسیاری از دوستان علاقمند به سیستم های کامپیوتری، علی الخصوص گیمر های خانم، ممکن است دوست داشته باشند ست کلی سیستم آنها به رنگ سفید باشد. از این رو با توجه به موجودی بازار از قطعات سفید رنگ، سیستم گیمینگ High End مخصوص بازی در دقت 2K و 4K به شرح زیر به دوستانی که ست های سفید دوست دارند پیشنهاد می گردد:

سیستم های کاربری خاص

برای برخی از کاربری های صنعتی سیستم مانند توسعه هوش مصنوعی، الگوریتم شبکه های عصبی، ماشین لرنینگ، دیپ لرنینگ، و پردازش های فوق سنگین که نیاز به سیستم های قدرتمند دارند نیز یک لیست پیشنهادی ارائه می شود که با توجه به نوع کاربری، شرکت ها و موسسات و اشخاص می توانند بر اساس نیاز خود با دادن تغییراتی آن را تهیه کنند.

در پایان، به اطلاع می رساند، این مقاله گزیده ای از مجله وب سایت سخت افزار است و کلیه لیست ها بر اساس موجودی فروشگاه های معتبر در اردیبهشت ماه 1400 بسته شده است، بدیهی است با افزایش موجودی می توان تنوع بیشتری از برند ها در میان پیشنهادات ارائه کرد.

کلیه کاربران عزیز که برای نوع کاربری خاصی به دنبال تهیه سیستم مناسب هستند، می توانند جهت مشاوره و خرید دقیق تر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121088975
09121088975